2021 SGN Webinaria - Stowarzyszenie Horyzonty- Rzeszów

ZOBACZ
HORYZONTY
Przejdź do treści

2021 SGN Webinaria

Projekty
Webinaria projektowe
Cel webinariów:
przekazanie szerokiej publiczności wiedzy dotyczącej problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem, jego pomiarów i sposobów dokumentowania, jego aspektów prawnych i środowiskowych a także możliwości przyłączenia się do działań już w Polsce i w świecie prowadzonych w celu jego ograniczania.
Program webinariów

Webinarium 1- Dokumentowanie stanu nocnego nieba.

Czwartek , 20 października, godz. 19.00

Prowadzący: Robert Bury, członek Stowarzyszenia Horyzonty, popularyzator astronomii
 
Eksperci:
 
·         Grzegorz Sęk – popularyzator astronomii, astrofotografii i astroturystyki, długoletni pracownik Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
 
·         Piotr Lisowski, Oktawian Kycia – fotograficy nocnego nieba, specjalizujący się w nocnej fotografii krajobrazowej.
 
·         Szymon Muszański- specjalista obróbki obrazu
 
Program webinarium
 
1.       Wprowadzenie (ok. 3 minuty).
 
2.       Grzegorz Sęk- Przygotowanie do nocnych zdjęć (planowanie nocnych działań, przygotowanie sprzętu fotograficznego i pomiarowego(SQM, IPhone z aplikacją), terminy, pogoda, przydatne oprogramowanie) (ok. 15 minut)
 
3.       Piotr Lisowski i Oktawian Kycia- Nocna fotografia krajobrazowa (fotografowanie nocnych krajobrazów, podstawy obróbki obrazów, przydatny sprzęt i  oprogramowanie) (ok. 15 minut)
 
4.       Szymon Muszański - Przygotowanie materiałów informacyjno-promocyjnych (przygotowanie materiałów, oprogramowanie, umieszczanie w mediach społecznościowych) (ok. 15 minut)
 
5.       Podsumowanie
 
6.       Pytania i odpowiedzi (ok. 10 minut)
 
7.       Zakończenie i podziękowania. Zaproszenie do działań.




Webinarium 2 - Zanieczyszczenie sztucznym światłem i możliwości jego ograniczania.

Prowadzący: Robert Bury, członek Stowarzyszenia Horyzonty z Rzeszowa, popularyzator astronomii

 
Eksperci:
 
·         Tomasz Mrozek, Sylwester Kołomański – pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, inicjatorzy założenia pierwszego w Polsce parku ciemnego nieba w Górach Izerskich.
 
·         Piotr Nawalkowski- jeden z pierwszych  w Polsce działaczy na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia sztucznym światłem, prezes Stowarzyszenia Polaris z Sopotni Wielkiej
 
·         Robert Bury- ekspert wspierający powstanie Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady i rozwój polsko-słowacko-ukraińskiej współpracy transgranicznej w Trójparku Ciemnego Nieba „Karpaty Wschodnie”.
 
 
Program webinarium:
 
1.       Wprowadzenie (ok. 3 minuty)
 
2.       Tomasz Mrozek, Sylwester Kołomański - Zanieczyszczenie sztucznym światłem – czym jest, jego pomiary oraz jego wpływ na środowisko, parki ciemnego nieba i inne formy ochrony nocnego środowiska, możliwości działań w tym zakresie, sytuacja w Polsce i na świecie, konferencje, publikacje tematyczne. Programy i projekty tematyczne. (ok. 15 minut)
 
3.       Piotr Nawalkowski - Współpraca lokalna i regionalna dotycząca ograniczania zanieczyszczenia sztucznym światłem– z samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Doświadczenia i dobre praktyki. (ok. 15 minut)
 
4.       Robert Bury - Aspekty prawne i możliwości działań w kierunku ograniczania zanieczyszczenie sztucznym światłem – sytuacja w Polsce. (Akty prawne dotyczące ochrony środowiska, w tym światła, inne narzędzia np. budżety obywatelskie, parki dziedzictwa kulturowego, audyty krajobrazowe) (ok. 15 minut).
 
5.       Podsumowanie
 
6.       Pytania i odpowiedzi  (ok. 10 minut)
 
7.       Zakończenie i podziękowania. Zaproszenie do działań.





Webinaria były transmitowane na żywo i archiwizowane na kanale You Tube- Karpackie Gwiezdne Niebo:
https://www.youtube.com/channel/UCeKqgO3QsPDHiyjQQtBAprA


Udział w webinariach

Archiwalne zapisy webinariów dostene są na naszym kanale Tou Tube- Karpackie Gwiezdne Niebo.
Zapraszamy do oglądania!
ZOBACZ
HORYZONTY
WEBSITE
ENERGIA ODNAWIALNA

KONTAKT
Stowarzyszenie na
Rzecz Innowacyjności
i Transferu Technologii
HORYZONTY
Rzeszów
+48 697 602 608
horyzonty@man.rzeszow.pl
NIP: 813-32-25-481; REGON: 691551265; KRS: 9411
Stowarzyszenie Horyzonty ul. Langiewicza 29A, Rzeszów
Wróć do spisu treści